Utskrivet från: http://www.lu.se/nyheter-och-press/pressmeddelanden?visa=pm&pm_id=1570

Universitetsövergripande
Publicerad: 2011-01-31 14:07

Krisen i Nordafrika – expertis från Lunds universitet

Är du journalist och ska skriva om händelseutvecklingen i Nordafrika? Då är du välkommen att använda dig av forskare vid Lunds universitet som bollplank och för kommentarer. Nedan följer ett axplock av den expertis som universitetet har att erbjuda:

Mona Abaza: Egypten, frågor som rör populärkultur, konst, och Mellanöstern brett, kanske speciellt politiskt (engelska). 0708-406165 eller 0703-661836; Mona.Abaza@teol.lu.se

Anders Ackfeldt, islamolog: Islam och populärkultur, unga, hip hop etc. 0704-410204, Anders.Ackfeldt@cme.lu.se

Karin Aggestam, statsvetare/freds- och konfliktforskare: fredsförhandlingar mellan Israel och Palestina , säkerhetspolitiska förändringar i arabvärlden; Karin.Aggestam@svet.lu.se , 046-222 49 23

Brahim El Mansouris: Författare som undervisar i arabiska vid Lunds universitet. Har bott i Kairo i sju år där han bl.a. arbetat som journalist. 0701-565477

Eric Hooglund: Iran och frågor som rör Mellanöstern bredare, politiska frågor (engelska). Eric.Hooglund@cme.lu.se

Ingmar Karlsson: Turkiet och frågor som rör olika religiösa och etniska kommuniteter i Mellanöstern. 0738-027579, Ingmar.Karlsson@cme.lu.se

Abdulhadi Khalaf, sociolog: Arabiska halvön och Mellanöstern mera brett. 0704-953574, Abdulhadi.Khalaf@soc.lu.se

Rickard Lagervall, islamolog: Tunisien, Marocko och brett om Mellanöstern. Frågor som rör Islam och speciellt familjerätt. 0730-284566¸ Rickard.Lagervall@teol.lu.se

Mathias Mossberg: Israel-Palestina, frågor som rör EU och Mellanöstern. 0708-158225, Mathias.Mossberg@cme.lu.se

Mia Olsson, statsvetare: demokratisering, 046 - 222 4685, 0703-40 59 48, Mia.Olsson@svet.lu.se

Anders Persson, statsvetare/freds- och konfliktforskare: Europeiska unionen och fredsprocessen i Mellanöstern, arabvärlden i allmänhet, anders.persson@svet.lu.se  046-222 89 45, 0703-07 30 65


Sarah Anne Rennick, statsvetare/freds- och konfliktforskare: specialiserad på demokratisering och relationer mellan arabvärlden och EU. (engelska ) Sarah_Anne.Rennick@svet.lu.se

Leif Stenberg, islamolog: Syrien, Libanon och brett om Mellanöstern. Även frågor som rör islam och muslimer globalt. 0705-364435, Leif.Stenberg@cme.lu.se

Lisa Strömbom, statsvetare/freds- och konfliktforskare: Israel-Palestina konflikten, allmänt arabvärlden, 0736-16 60 65, Lisa.Strombom@svet.lu.se

Anna Sundell, statsvetare/freds- och konfliktforskare: demokratisering i arabvärlden, resurs- och vattenfrågor i Mellanöstern 0701-57 69 16Anna.Sundell@svet.lu.se


Läs mer om Centrum för Mellanösternstudier vid Lunds universitet

Ulrika Oredsson



Lunds universitet Box 117, 221 00 Lund. Telefon: 046-222 00 00, Fax: 046-222 47 20